10 lut 2014

ZAGROŻENI

Autor: C.J Daugherty
Wydawnictwo: Otwarte
Premiera: luty 2014
Seria: Wybrani tom 3
Moja ocena: -5/6
Akademia Cimmeria stała się dla Allie czymś więcej niż szkołą – była jej schronieniem. Jednak grupa ludzi powiązanych z rodziną dziewczyny próbuje zniszczyć wszystko to, co dla Allie ważne. Co gorsza, ktoś blisko związany z uczniami Cimmerii dopuścił się zdrady i wszystkich opanowuje paranoja. W obawie przed atakiem Nathaniela wybuchają wewnętrzne walki.
Jednak to nie uderzenia z zewnątrz należy się obawiać…żródło


"Zagrożeni" to jedna z najbardziej wyczekiwanych książek ostatnich tygodni. Sama oczywiście też nie mogłam doczekać się premiery i kolejny raz odwiedzić Akademię Cimmerii. Byłam bardzo ciekawa dalszych losów bohaterów, a najbardziej liczyłam na rozwiązanie najważniejszych kwestii: Kto jest szpiegiem Nathaniela? Czym tak naprawdę jest Nocna Szkoła? a przede wszystkim interesowała mnie sytuacja trójkącika miłosnego. Niestety autorka nie dała jednoznacznych odpowiedzi na moje pytania. Ale po kolei...

Allie nie może pogodzić się ze śmiercią przyjaciółki, pragnie ją pomścić. Widząc, że nic nie może zdziałać na terenie uczelni, decyduje się na ucieczkę i prawie jej się udaje. Prawie, bo w końcu i tak musi tam pozostać. Nie chce jednak siedzieć bezczynnie, wymyśla plan. Nie jest osamotniona w swoich zamierzaniach, pomagają jej przyjaciele: Zoe, Sylvian, Rachel, Nicole oraz Carter.

Bohaterowie muszą zmierzyć się z wieloma trudnościami, ale wiedzą, że jedynie dobra organizacja może im pomóc zniszczyć plan Nathaniela. Początkowo są zdezorientowani, jednak im więcej tajemnic odkrywają tym sytuacja staje się bardziej niebezpieczna. Nie mogą ufać wielu osobom, bo każdy - nauczyciel czy uczeń, może być zdrajcą. Allie nadal jest w niebezpieczeństwie, jeszcze nie wróciła do formy z przed wypadku, jednak nauka w Nocnej Szkole zmieniła nastolatkę. Dziewczyna jest twarda, odważna, aczkolwiek ukrywa swoje lęki, jest pewna celu, który chce osiągnąć.
Inaczej jest z Carterem i Sylvianem - zjednoczyli swoje siły przeciwko wspólnemu wrogowi, ale ich postawy względem Allie są różne. Cartera polubiłam już na samym początku, ale im bardziej poznaje jego losy, tym mniejsza jest moja sympatia do niego. Natomiast względem Sylviana nadal mam mieszane odczucia. 

Autorka w tym tomie skupiła się na bardziej elementach  "politycznych". Większa część historii opisuje właśnie działania Allie i jej przyjaciół - plany i podejrzenia. Inne wątki zostały zsunięte na dalszy plan. Sytuacja trójkącika miłosnego nadal jest niejasna, aczkolwiek szala przeważa się na jednego z nich. Miałam nadzieje na rozwiązanie tego konfliktu.
Treść jest też mniej tajemnicza i zagadkowa. Wydarzenia krążą prawie w tym samym miejscu. Narracja pierwszoosobowa pozwala na poznanie planów, leków i uczuć głównej bohaterki, ale nie zdradza nic poza tym.

"Zagrożeni" tak jak wcześniejsze tomy, czyta się szybko i z zaciekawieniem, ale po skończeniu nie odczuwa się tego "głodu", nienasycenia , jak w wcześniejszych częściach. Autorka rozwija dokładniej kwestię Akadami Cimmerii oraz organizacji z nią powiązanych, ale to jest tylko jeden element, który zdradza, przez całą treść.

Trzeci tom serii "Wybrani" raczej mnie rozczarował, autorka skupiła się na jednym elemencie, w mniejszym stopniu wzbudziła ciekawość. Nie dała jednoznacznych odpowiedzi na pytania, które powstały już podczas czytania pierwszego tomu. Oczywiście będę czekać na kolejną kontynuacje, ale już nie z takim zniecierpliwieniem jak wcześniej.

17 komentarzy:

 1. Wiem, że to seria dla młodzieży. Młodzieżą nie jestem ale chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja od dawna też nie należę do młodzieży, ale serię lubię :)

   Usuń
 2. Widzę, inne spojrzenie na Zagrożonych :)
  Ja mam drugi tom przed sobą :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja ostatnio mam chrapkę na typowe młodzieżówki. Właśnie kończę czytać taką jedną (,,Poza czasem'') i jestem nią urzeczona, dlatego chętnie poznam też inne książki dla młodych czytelników, w tym oczywiście powyższą serię.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja na razie niestety zatrzymałam się na pierwszej części. Nie mam kiedy pożyczyć kolejnej części. Ale trzeba to zmienić

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę wreszcie sięgnąć po tę serię

  OdpowiedzUsuń
 6. Rozczarował? oj to niedobrze, poprzednie tomy były naprawdę dobre:) to może i dobrze, że w empiku nie było już. Może kupię lepiej miasto szkła, a potem zagrożonych. Pozdr

  OdpowiedzUsuń
 7. Siostra bardzo lubi tą serię. Mnie jakoś do niej nie ciągnie;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czyałam już o tej serii. Mam ją w planach.

  OdpowiedzUsuń
 9. Większość osób z mojej klasy bardzo lubi tę serię , powinnam przeczytać ;)

  http://czytaniemoimhobby.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń
 10. Właśnie jestem w trakcie czytania ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. nie znam, nie znam ale chyba spróbuję poczytać ;))

  OdpowiedzUsuń
 12. Właśnie się zastanawiam, czy wrócić do literatury młodzieżowej - troszkę ciągnie, ale czy nie za późno? Dawno przestałam być młodzieżą :D

  Przy okazji zapraszam Cie do mojego wyzwania autorskiego
  http://babskieczytadla.blogspot.com/p/autorskie-wyzywanie-europa-da-sie-lubic.html
  Zamierzam troszkę je zmienić, żeby było łatwiejsze i ciekawsze. Jutro pojawi się notka o tym na blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 13. No właśnie, najbardziej zdenerwował mnie fakt, że autorka nie wyjawiła nam żadnego sekretu. A sytuacja z chłopakami i Allie nadal pozostaje niejasna. Ja rzecz jasna jestem za Carterem, ponieważ Sylvainowi nadal nie wybaczyłam tego co zrobił na letnim balu. ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jestem ciekawa tej serii, na pewno się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Słyszałam, że ta seria jest bardzo dobra. Może uda mi się niedługo po nią sięgnąć :)

  Pozdrawiam, Anath

  OdpowiedzUsuń
 16. Zagrożeni to książka, po którą sięgnę z wielką przyjemnością i świadomością, że nie rozczaruję się ^^
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga