25 paź 2015

NIEBEZPIECZNY DAR

Autor: Marcus Sakey
Wydawnictwo; Rebis
Premiera: kwiecień 2015
Cykl:Nick Cooper tom 1
Gatunek: thriller/sensacja/kryminał

Po raz pierwszy sięgnęłam po twórczość Marcusa Sakey czytając książkę "Niebezpieczny dar", która jest thrillerem z domieszką sensacji, kryminału, a nawet nutką fantastyki. Taka mieszana nie jest moją ulubioną, ale czasem trzeba przełamywać bariery.

Głównym bohaterem powieści jest Nick Cooper jest on obdarzonym - osobą urodzoną po roku tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym, posiadającą nadnaturalną zdolność - choć ma dar pracuje w organizacji, która eliminuje terrorystów posiadających niezwykłe umiejętności. Gdy dochodzi do ogromnej katastrofy i ginie wiele osób, Nick wyrzeka się wszystkiego, staje się zbiegiem i próbuje zabić podejrzanego o tę zbrodnię. O swoim planie informuje tylko przełożonego, któremu ufa. Z czasem odkrywa na własnej skórze wiele rzeczy, o których nie miał pojęcia, a najgorsze jest to, że przez cały czas był okłamywany.
Teraz musi podjąć decyzję, po której stanąć stronie.

Powieść "Niebezpieczny dar" podzielona jest na trzy części. Pierwsza jest wprowadzeniem do fabuły, ale głównym jej cele jest przedstawienie sytuacji politycznej kraju oraz stosunki nieobdarzonych do obdarzonych. Niestety pierwsza część była dla mnie okropnie męcząca, trochę nudna, a poznawanie treści przypominało przebijanie się przez mur.
Na szczęście druga i trzecia część jest inna, bardziej dynamiczna, więcej uwagi autor poświęcił bohaterom, stworzył napięcie, które trzymało w swoich mackach do końca. Od początku drugiej części czytanie było pochłaniające i pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji, morderstw, kłamstw i ucieczek.

Sakey bardzo dokładnie przeanalizował fabułę, wszystkie ruchy są starannie przemyślane, każda czynność, niesie za sobą konsekwencje. Dodatkowo treść jest pełna intryg, kłamstw i ofiar. Wzbudza wiele emocji, a napięcie sięga zenitu.

Znaczących bohaterów jest kilku, jednak najważniejszym jest Cooper, jest on także narratorem i to z jego perspektywy poznajemy wydarzenia. Cooper jest osobą odważną, wierzy w to co robi, jest skory do poświęceń. Jednak, gdy dowiaduje się, że został okłamany i to na wielką skalę jego wiara, priorytety zaczynają popadać w ruinę. Ma o co walczyć i dzięki temu się nie poddaje.

Marcus Sakey warsztat pisarki ma godny uwagi. Choć jego styl jest typowo męski, i trudno było mi wczuć się w rolę bohatera, do ciekawym doświadczeniem było ujrzeć świat oczami mężczyzny. Pisarz nie skupia się na opisach - choć tworzy, te bardziej istotne - raczej więcej uwagi poświęca przemyśleniom bohatera. 
Potrafi także stworzyć odpowiedni nastrój i budować stopniowo napięcie, które przyśpiesza oddech i uderzenia serca.

Powieść "Niebezpieczny dar" jest pełna walki, miłości i poświęcenia. Pokazuje obłudę ludzi na stanowiskach, lęki przed nieznanym oraz okrucieństwo bliźnich. Powieść zabierze was do świata odległego, a zarazem tak bliskiego. Czytając przeżyjecie chwile pełne napięć i zaskakujących obrotów zdarzeń.

Książka bierze udział w wyzwaniu:
Czytam opasłe tomiska 487
Grunt to okładka
Czytam fantastykę

13 komentarzy:

 1. Hm.. Ciekawe, ciekawe. Może przeczytam, jeśli uda mi się złowić tą książkę, ale raczej nie tak prędko. Mam inne książki, które czekają w kolejce na przeczytanie, a i sama piszę, więc ciężko trochę pogodzić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na samym początku sceptycznie podchodziłam do tej książki, jednak Twoja recenzja rozwiała moje wątpliwości i chętnie bym się przyjrzała "Niebezpiecznemu darowi". :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też na początku sceptycznie do niej podeszłam, ale zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie :)

   Usuń
 3. Nie znam tej serii, ale fabuła wzbudziła moje zainteresowanie, dlatego będę miała na uwadze ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ha! A jednak sięgasz po mieszanki gatunków ;) To już wielki krok ku zmianom ;)
  A tę serię będę miała na uwadze ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, może się skuszę jak zobaczę ją w bibliotece ;-)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi bardzo ciekawie, więc czemu nie? Myślę, że prędzej czy później sama sięgnę po tą lekturę ;)
  Thievingbooks

  OdpowiedzUsuń
 7. W ogóle nie kojarzę tego pisarza, ale będę chciała to zmienić, bo zainteresowałaś mnie ,,Niebezpiecznym darem". Lubię takie połączenie gatunków.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ależ mnie zachęciłaś do przeczytania tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znam tego autora, ale brzmi ciekawie. Zachęciłaś mnie i idę sobie zapisać tytuł ;)
  Pozdrawiam Justyna z  książko miłości moja

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie słyszałam o tej pozycji, ale czuję, że mogłaby mnie zainteresować, po prostu lubię takie klimaty.

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga