7 lis 2014

OCALONA

Autor: Aprilynne Pike
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Premiera: wrzesień 2014
Tom 1
Moja ocena: 5/6

Tavia traci w katastrofie lotniczej rodziców, a sama cudem – jako jedyna osoba na pokładzie – uchodzi z życiem. Zamieszkuje u dalszej rodziny, chodzi na psychoterapię oraz… podkochuje się w przystojnym Bensonie. Kiedy ukazuje jej się tajemniczy chłopak widmo, a wokół dzieje się coraz więcej niezrozumiałych rzeczy, dziewczyna zaczyna podejrzewać, że przeszłość kryje niejeden sekret… źródło

Wyobraź sobie, że jesteś jedyną osobą, która przeżyła katastrofę lotniczą. Po wielu miesiącach dochodzisz do siebie i trafiasz do wujostwa. Po jakimś czasie zaczynasz widzieć chłopaka, który wydaje ci się znajomy. Pragnie ci coś pokazać. Odkrywasz także swoje magiczne zdolności, które z czasem ściągają na ciebie wielkie niebezpieczeństwo. Nie wiesz komu ufać, ponieważ wszyscy coś ukrywają. Musisz uciekać i odkryć prawdę o sobie...a przede wszystkim musisz przeżyć.

W takiej sytuacji znalazła się Tavia - młoda dziewczyna, która cudem uszła z życiem. Przeszła wiele nim stanęła na nogi. Jednak poniosła największą stratę - rodzice zginęli, a ona sama musi  zmagać się z życiem. Wypadek odblokował u niej zdolności paranormalne, które tylko przysparzają jej kłopotów. Boi się zaufać komukolwiek, ponieważ wszyscy ja okłamują. W końcu swoje sekrety powierza Bensonowi, w którym jest zakochana, i którego uważa za przyjaciela. Razem ruszają w podróż pełną zagadek.

Jednak czy Benson jest godny zaufania? Kim jest Tavia? Dlaczego ścigają ją dwa tajne bractwa? Co ma z nią wspólnego wirus, który zagraża ludzkości?

Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajduje się w powieści "Ocalona".

Czytając książkę "Ocalona" przenosimy się do świata Tavi, pełnego; tajemnic, niebezpieczeństw, śmierci i magi. Wraz z bohaterką odkrywamy karty jej przeszłości, poznajemy kto jest wrogiem, a kto przyjacielem.

 Autorka nie przenosi czytelnika do magicznych krain, nie tworzy baśniowych klimatów, jedynie czasem cofa się do minionych epok. Większość wydarzeń ma miejsce w XXI wieku.

Kreacja bohaterów jest mocno zróżnicowana. Tavia - zagubiona, pełna skrajnych emocji. Benson - pewny siebie, odważny, mający swoje sekrety. 
Bardzo szybko polubiłam zagubioną nastolatkę, natomiast Benson, też wzbudza pozytywne emocje, jednak jego postać od początku wywoływała u mnie niepokój -  nieufność.

Autorka stworzyła powieść pełną tajemnic i nie śpieszyła się z ich odkrywaniem. Bardzo powoli odsłania poszczególne karty, długo trzyma czytelnika w niepewności, często zaskakuje wydarzeniami. Poznawanie treści dzięki temu jest szybkie, a zarazem pełne napięcia. Niestety wydarzeniom często towarzyszy śmierć, smutek i zdrada. 

Tak jak każda powieść, tak i ta nie jest bez wad. Jedną z nich jest narracja pierwszoosobowa w czasie teraźniejszym, która bardzo utrudniła mi wczucie się w rolę bohaterki. Niestety byłam zdystansowana - w żaden sposób nie mogłam poczuć emocji, jakie towarzyszyły Tavi.
Dodatkowo wiele elementów; reinkarnacja, chłopak widmo, morderczy wirus, i wiele innych przypadków - kojarzyły mi się z innymi powieściami, które do tej pory miałam okazję przeczytać -  pierwsze skojarzenie jakie przychodziło mi do głowy, ale "to już było".

Pomimo tych wad, książka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Z twórczością Pike spotkałam się czytając "Skrzydła Laurel", i szczerze powiedziawszy po "Ocalonej" spodziewałam się czegoś podobnego, bardziej baśniowego. Jakie było moje zaskoczenie, gdy się okazało, że jednak to coś z innej bajki.

Autorka pisze lekkim stylem, nie przesadza z opisami, bardziej skupia się na wydarzeniach, dynamicznej i pełnej tajemnic akcji. Treść wypada bardzo realistycznie, dialogi są naturalne.  Pike potrafi stworzyć mroczny, tajemniczy świat.

Jeśli macie ochotę na literacką podróż pełną tajemnic i niebezpieczeństw "Ocalona" wam to zapewni. Książkę czyta się szybko, z dużym zaciekawieniem i odczuwalnym napięciem.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Pani Małgorzaty i GRUPY WYDAWNICZEJ PUBLICAT

Książka bierze udział w wyzwaniu:
Czytam fantastykę
Klucznik

18 komentarzy:

 1. Okładka jest bardzo fajnie zrobiona, ładnie wygląda pod względem estetyki, ale sama książka mnie nie przyciąga specjalnie...

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawiodłam się na "Skrzydłach Laurel", dlatego też nie widzi mi się fakt poznania tej książki. Po prostu boję się kolejnego rozczarowania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaciekawiła mnie atmosfera tej książki. Zapowiada się interesująco.

  OdpowiedzUsuń
 4. Trochę słyszałam już o tej książce, ale jakoś do mnie nie przemawia. Chociaż nie mówię nie, może kiedys przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa okładka. Może kiedyś przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fabuła brzmi arcyciekawie, przynajmniej dla mnie, dlatego koniecznie chcę poznać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie przepadam za tą autorką, aczkolwiek książka wydaje się nawet ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam pierwszą serię Pike i bardzo mi się spodobała, choć to były czasy, kiedy nie wymagałam zbyt wiele od książek. Po "Ocaloną" chętnie sięgnę, bo bardzo mnie ciekawi i zbiera dobre opinie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Odpuszczam tę książkę, głównie ze względu na nazwisko pani Pike na okładce. Po prostu nie zniosę chyba nic, co napisała,

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo chcę spróbować twórczości tej autorki :))

  OdpowiedzUsuń
 11. Spotkałam się z różnymi opiniami, lecz nie mniej jednak chcę przeczytać tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wow, pozytywnie zaskoczyłaś mnie tą recenzją ;) Już miałam spisać ''Ocaloną'' na straty, a teraz zastanawiam się czy może dać jej jednak szansę :)

  namalowac-swiat-slowami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Książka już od jakiegoś czasu czeka na swoją kolej w mojej biblioteczce. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć dla niej trochę czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 14. I mnie się podoba atmosfera tej książki, jej tajemniczy, trochę mroczny klimat. Zresztą dawno już nie czytałam żadnej książki z tego gatunku i przyznam, że trochę się jednak już stęskniłam:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jak najbardziej jestem zaintrygowana ^^ Ciekawią mnie tajemnice, dar bohaterki, wątek miłosny... Centralnie wszystko! Znam autorkę ze Skrzydeł Laurel i bardzo mi się spodobał jej styl pisania, więc Ocalona na pewno w jakimś czasie zostanie przeczytana :3

  OdpowiedzUsuń
 16. Aktualnie mam co czytać, ale może kiedyś :)

  Pozdrawiam,
  Alpaka

  OdpowiedzUsuń
 17. książka bardzo mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga